Dr. Ferhat Atik | Kişisel Gelişim TV
Dr. Ferhat Atik

Dr. Ferhat Atik

Yönetmen - Eğitimci

Türk yazar, senarist ve yönetmendir. Occupy Filmmakers ve Occupy Writers aktivistidir. Kıbrıs'ta doğan yazar, ekonomi, iletişim ve sinema alanında yurt içi ve yurt dışında lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitimler almıştır. Yazım alanında ilerlemesi Aziz Nesin’le çalıştığı yıllarla başlar. Yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli gazete ve dergilerde kendisine birçok ödül de kazandıran, yedi bini aşan makalesi yayımlandı. Bir devlet Radyo ve Televizyonu olan Bayrak Radyo ve Televizyon Kurumu'nda televizyon ve radyo programları, yönetmelik, yapımcılık ve sunuculuklarını üstlendi. Yurtiçi ve yurtdışında medya alanını kapsayan elliyi aşkın akademik araştırma ve bilimsel makalesi yayımlandı. Aynı alanda konferanslar, seminerler ve atölye çalışmalarında konuşmacı ve yönetici olarak bulundu. Birçok sivil toplum örgütünde kurucu ve yönetim kurulu üyelikleri görevi yaptı. 22 yıldır Yayın Yüksek Kurulu Koordinatörü’dür.
 
Yazar ayrıca, İnsan Hakları Aktivisti olarak faaliyetlere katılmaktadır. Tez, kısa film, medya gibi alanlarda jürilerde görev aldı. Alanındaki birçok eğitim grubuna eğitmenlik ve yöneticilik yaptı. Senaryo, roman ve düzyazı ile felsefe yazıları üzerine dersler verdi. Dünyanın ilk Türkçe internet gazetesi olan Kimgazet'in editörlüğünü de üstlenen Ferhat Atik’in, Türkiye'de yayımlanan ve ulusal bir gazete olan Şalom Gazetesi ve Kıbrıs Postası Gazetesi köşe yazarıdır. Yazar, Girne Amerikan Üniversitesi’nde, Yaratıcı Yazarlık, Senaryo Yazımı ve Belgesel Film dersleri vermektedir. “Terör Ajansı” teriminin literatürdeki sahibi olan Yazar, bu alanda, özellikle “Sosyal Medya ve Terör Ajansları” hakkında konferans ve seminerlerde konuşmaktadır.

Yazara, 2018 Yılı Türkiye Altın Kalem Edebiyat Ödülü verilmiştir. 2019 yılında ise Londra’da basıma giren ve Karnac listesinde ikinciliğe kadar yükselen “Kendi Divanında Bir Psikanalist” kitabı, alanında İngiltere’nin en iyi kitabı seçilmiş ve gerek Avrupa gerekse ABD’de en çok satanlar listesine girmiştir. Ayrıca kitap Avrupa’da en çok indirilen dijital kitaplar arasına girerken, dünyanın en geniş ağına ait meslek birliklerince küresel ölçekli akreditasyonlara sahip olan “Journal  of  the American Psychoanalytic Association” bünyesinde, akademik olarak değerlendirmeye alınarak, kitap hakkında uluslararası makale yayınlandı.

Yazar, Dünya Biyografi Yazarları Birliği ve PEN International üyesidir. 

Ferhat Atik ayrıca, Ocak 2020'de 9 ülkenin ortak kararı ve desteği ile; 21. Yüzyıl Dünya İnsanlık Formu Başkanı seçilmiştir. Ayrıca, Göç Psikolojisi Belgeseli ile, 2020 yılı ilk yarısına dünya çapında 17 festivalde birincilik ödülü, “Barışa Yolculuk” belgeseli ile de 4 birincilik ödülü kazanmıştır. 80’e yakın uluslararası ödül sahibi olan Yazar, tüm bunların yanında; dergah temelli profesyonel tasavvuf eğitmeni olarak Nefes21 Akademi bünyesinde bireysel ve toplu eğitimler vermektedir. Ferhat Atik evli ve bir çocuk babasıdır.